Sidre.NET

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Hits
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Forum görüntüsü değişti.

Sayfa: 1

Gönderen Konu: Her ibadetin hikmeti vardır  (Okunma sayısı 865 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Devrekli

  • Emektar
  • *****
  • Beğen: 809
  • İleti: 8.938
  • Eğilerek Yükselmenin Adıdır NAMAZ !
Her ibadetin hikmeti vardır
« : 17-Ağustos-2011, 12:28 »

Her ibadetin hikmeti vardır
 

İçinde Kadir Gecesi'nin bulunmadığı bin aydan daha kıymetli Ramazan ayı içinde bulunuyoruz. Bu ayın da, ikinci on gününün içindeyiz. Ramazan ayının ilk on günü Rahmet'tir. İkinci on günü mağfiret'tir. Üçüncü on günü de cehennemden âzad olmaktır. Rahmet ayı Ramazan'da Rahmete'n-lilalemin olarak gönderilen Hz. Muhammed (SAV) Efendimiz'in yaşam tarzına tarzımızı uydurabilirsek Rahmet olunanlar sınıfına girmiş oluruz.

 Muhterem Müslümanlar!

 ALLAH-u Teâlâ bize verdiği imkânları senenin onbir ayında helâl yoldan kullanmaya müsade ettiği halde Ramazan ayı girer girmez gündüzleri yeme ve içmeyi haram kılıyor. Bizden Rabbü'l-âlemin, Ramazan ayı girince gündüzleri yemememizi ve içmememizi istiyor. Olduğu gibi yeme ve içmemizi kaldırmıyor. Yeme ve içmenin vaktini/zamanını değiştiriyor. Gündüzleri yemeyin geceleri yiyin, için buyuruyor.

 ALLAH (CC), niçin acaba böyle buyuruyor? Bunun cevabını Rabbımız Teâlâ oruç ayetleri olan Bakara sûresinin 183., 184 ve 185'inci ayetlerinin 185'incisinde açıklıyor. Buyuruyor ki:

 "Ramazan ayı öyle bir aydır ki, insanlara doğru yolu gösteren hidayeti ve hakkı batıldan ayırmayı açıklayan Kur'ân, bu ayda indirildi" "Ünzile fihi'l-Kur'ân..." Kur'ân indirildi.

 İşte Ramazan ayının mübarekliği Kur'ân'ın inzal edilmesinden kaynaklanıyor. Kur'ân olmasaydı Ramazan ayı olmazdı. Kur'ân olmasaydı Kadir Gecesi olmayacaktı. Kur'ân olmasaydı insanın haysiyeti, şerefi olmayacaktı. İnsanın haysiyeti ve şerefi Kur'ân ile olmuştur. Kur'ân-ı Kerîm kaldırıldığında hiçbir şeyin kıymeti ve şerefi olmaz.

 ALLAH, bize: "ALLAH'ın ipine sarılın..." buyuruyor. O ip Kur'ân'dır. Yaşantımız buna göre olmazsa O'na yapışmış olamayız.

 Her şeyimiz Kur'ân'a uygun olacak.

 Kur'ân'ın Ramazan ayı ile doğrudan doğruya ilgisi var. Onun için bu Ramazan ayından itibaren hayatımızı, yönümüzü, yöntemimizi, evimizi ve her şeyimizi Kur'ân'a göre şekillendirelim. Böyle olursa Ramazan ayından istifade ederiz. Ramazan ayının hikmetini anlarız. Yaratılışımızın hikmetini kavrarız.

 Muhterem Müslümanlar!

 Hem duâ edelim, hem de elimizden gelen gayreti gösterelim. Rabbimizden Kur'ân'ını hayatımıza hakim kılmasını isteyelim. Önce kendimiz buna layık olalım... Bizler buna layık olabilirsek ALLAH (CC) da lutfeder, ikram eder. Böylece her belâdan, bütün şerlerden ve şerirlerden kurtulmuş oluruz. ALLAH (CC)'nün rızasını kazanmamızın yolu, yordamı ve uslubü budur.

Mevlüt Özcan  - Milli Gazete
Kayıtlı
Dalına sıkı tutunmayan bir yaprak, esen rüzgarın maskarası olur.
Sayfa: 1
 
hosted by sidre.net

Hits