Sidre.NET

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Hits
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Sidre.NET 2008'den bugüne hizmetinizde...

Sayfa: 1

Gönderen Konu: 41 Yasin okumak  (Okunma sayısı 2978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BAHADIR

 • Emektar
 • *****
 • Beğen: 233
 • İleti: 5.042
 • Son nefese kadar ve son nefes dahil... yolundayız.
41 Yasin okumak
« : 21-Aralık-2010, 15:22 »

41 Yasin okumak

Okuyucum hanımların aralarındaki anlayışlarından söz ettiği yazısında şöyle demiş:


- Burada biraraya toplanan hanımlar pek işitmediğimiz anlayışlar sergiliyor, duymadığımız inanışlar öne sürüyorlar. Mesela, bir sıkıntıları için "kırk bir Yasin" okuma âdetini yaygınlaştırmış vaziyetteler.

Hemen bir araya toplanıyor, aralarında "kırk bir Yasin" okumaya başlıyorlar. Bununla başlarına gelmiş olanı, yahut gelecek olanı önleyecek, yahut da ölmüşlerine gelmiş kabir azabını kaldırmış bulunacaklar. Velhasıl bu "kırk bir" rakamı bizde yaygın halde. Siz ne dersiniz hanımlar arasındaki bu "kırk bir yasin" okuma âdetine?

Efendim, her âdetin, anlayışın hem faydalı ve isabetli yanı olur, hem de mahzurlu, gereksiz tarafı bulunabilir. Bu, icra edenlerin niyetlerine göre değişir.

Bir kere Yasin okumanın yanlış olduğunu söylemek hiçbir zaman mümkün olmaz. Çünkü Yasin-i Şerif hakkında birçok hadisler okumaktayız tefsirlerde. Bilhassa İbni Kesir tefsirinde. Bir tanesini kısaca arzedeyim izin verirseniz.

Meşhur olan hadislerden birincisi şudur:

- Her şeyin bir kalbi vardır. Kur'an'ın kalbi de Yasin'dir!

Evet, Hazret-i Kur'an'ın kalbi Yasin Sûresi'dir. Kim Yasin Sûresi'ni hürmetle, saygıyla ve ALLAH'ın rızasını kazanma kastıyla okursa niyetine göre sevabını alır, umduğuna da nail olabilir. Bu bir niyet ve iman meselesidir. Rabbimiz isteneni verir mi, vermez mi? Bu, isteyenin ihlasına ve samimiyetine göre değişebilir. Ne 'Vermeye mecburdur' denir, ne de 'Hayır asla vermez' denebilir. Rabbini razı ederse alır, edemezse alamaz. Bu da okuyanın kalbindeki ihlası, samimiyeti ile ilgilidir. Oraya kullar giremez. Senin gönlün, kalbin şöyledir, böyledir, diyemez.

Birinci konuyu böyle tespit ettikten sonra geçelim bir diğer cihete.

Yasin-i Şerif'i hastaların başucunda okumak da çok faydalıdır. "Yasin okunurken vefat eden kimsenin imanı şeytanın çalmasından mahfuz olur" şeklinde hadisler mevcuttur. Buna Tebareke Sûresi de ilave edilmiştir.

Burada söylenecek bir başka söz de şu olsa gerektir.

Yasin Sûresi'ni her şey için okumak mümkündür. Hatta yaşayanların ölmüşlerine gönderecekleri en güzel hediyelerden biri de okuyacakları Yasin olabilir.

Başka hayır hasenatlara gücü yetmeyenlerin Yasin okumaya güçleri yeter ve belki de en makbul hediyelerini Yasin okuyarak göndermiş olurlar.

Bunu bilhassa pazartesi ve perşembe gün veya gecelerinde okumakta daha çok sevap olsa gerektir.

Bütün bunlarla beraber Yasin-i Şerif'i mutlaka "kırk bir" defa okumak diye bir sayı tespitini kaynaklarda göremedim. Böyle bir sayı mecburiyeti yoktur. Ancak okuyuşları disipline edebilmek için belli bir sayıda (mecburiyet olmasa da) mahzur da olmayabilir. Çünkü bu sayı tespiti okumayı azalmaktan kurtarmaktadır. Maksadı da bu olmalıdır.

Mümkün olsa da aile fertleri her akşam, bu olmazsa haftanın belli zamanlarında ölmüşleri için Yasin ve Tebareke okumayı âdet edinseler, geçmişlerine böylesine bir Kur'an ziyafeti vermiş olsalar..

Bahsimizi bu konudaki bazı hadislerle bağlayalım:

- Gece yatarken Yasin okuyarak yatan, sabah kalkarken bağışlanmış olarak kalkabilir.

- Ölmüşleriniz için Yasin okuyun. Yasin'i ümmetimin her ferdinin ezbere okuyabilmesini arzuluyorum.

- Kur'an'ı hatmedecek güce sahip olmayanlar Yasin Sûresi'ni hatmetsinler. Hatim sevabını böyle almaları ümid edilir.

Tabii tefsirlerden mânâsını inceleyerek okumak, sevabını bir kaç katına katlayarak okumak demektir. Bu, çok daha şuurlu ve duygulu bir okuyuş olur.


a.sahin@zaman.com.tr
Kayıtlı
Ya rab, şu acizi Ümmeti Muhammede hizmet etmeğe muktedir kıl.. Edri

Sunguroğlu

 • Emektar
 • *****
 • Beğen: 706
 • İleti: 7.325
 • BAKMA SUSKUN DURDUĞUMA DAĞLARINDA SESİ ÇIKMAZ
41 Yasinden bahsediliyor Böyle birşeyin aslı var mı
« Yanıtla #1 : 26-Mart-2011, 13:03 »

41 Yasin'den bahsediliyor. Böyle birşeyin aslı var mı?


Yâsin sûresi, Müslümanlar tarafından çok okunan bir sûredir. Diğer surelere nazaran daha fazla rağbet görmektedir. Hz. Muhammed (s.a.s)'in bu sûre hakkında söylediği ve okunmasını tavsiye ettiği çeşitli hadisler vardır. Bu hadislerden bazıları şöyledir:

"Her şeyin bir kalbi vardır. Kur'ân'ın kalbi de Yâsin'dir. Kim Yâsin'i okursa, ALLAH onun okumasına, Kur'ân'ı on kere okumuş gibi sevap yazar" (Tirmizî, Fedâilu'l-Kur'n, 7; Dârimî, Fedâilu'l-Kur'ân, 21).

"Yâsin, Kur'ân'ın kalbidir. ALLAH'ı ve ahiret gününü arzu ederek Yâsin okuyan kimsenin geçmiş günahı affedilir. Onu ölülerinize okuyunuz" (Ebû Davud Cenâiz 20; İbn Mace, Cenâiz 4; İbn Hanbel, Müsned V, 26, 27).

Bu hadislerden anlaşıldığı gibi, Yâsin'i okuyarak sevabını ölülerin ruhuna bağışlamak caizdir. Ancak Kur'ân'ın dirilere nâzil olduğu ve insanların, onun manasını anlayarak, emir ve yasaklarına uygun bir şekilde hayat sürdürmeleri için gönderildiği unutulmamalıdır.

Yâsin sûresi, Yüce ALLAH'ın varlığına, üstün gücüne ve âhiret yurduna işarette bulunan şu âyetlerde son bulmaktadır:

"Gökleri ve yeri yaratan, onların benzerini yaratmağa kadir değil midir? Elbette kadirdir! O, çok bilen yaratıcıdır. Onun işi, birşeyi (olmasını) istedi mi, ona sadece "ol" demektir, hemen oluverir. O, öyle yücedir ki, her şeyin hükümdarlığı O'nun elindedir. Ve siz O'na döndürüleceksiniz" (81-83).

4444 Tefrîciyye veya 41 Yâsîn gibi belli saylarda okunan dualar, zikirler, salavât, âyetler ve sureler hakkında (namazlardan sonra 33 adet olarak söylenen tesbîh, tahmîd ve tekbîr gibi pek az müstesna tutulursa) emreden, tavsiye eden bir nas yoktur. Müslüman istediği kadar Tefrîciyye diye anılan salavât veya Yâsîn suresi okuyabilir.

"Bunu şu kadar okumak sünnettir, farzdır, dinin emridir..." derse veya böyle inanırsa bid'at gerçekleşir.

Böyle bir inanç olmaksızın, şahsî veya başkasının tecrübesine dayanarak "Bu kadar okumanın şuna faydası oluyor, oldu" der, okur ve tavsiye ederse bu bid'at olmaz ve sakıncası da bulunmaz.


Sorularla İslamiyet
Kayıtlı
Yarabbi ilmiyle amil olan halislerden kıl bizi...Amin!

Yağmur

 • Bölüm Sorumlusu
 • *****
 • Beğen: 660
 • İleti: 7.089
 • Dünya Bir Rüyâ , Hayrâ Yorumla ...
Ynt: 41 Yasin okumak
« Yanıtla #2 : 16-Haziran-2011, 13:16 »

Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz.
Kayıtlı
Dünya bir gölgelikti oysa
Yolcu olduğumuzu unuttuk...

MihmândâR

 • Usta
 • **
 • Beğen: 133
 • İleti: 2.085
 • Hizmet muvaffak olsunda...
Ynt: 41 Yasin okumak
« Yanıtla #3 : 16-Haziran-2011, 22:14 »

teşekkürler, emeğinize sağlık
Kayıtlı
Rasulullah Efendimiz Buyurdu ki:

"Her kim hasenatı (yapmış olduğu ibadet ve taat) onu sevindiriyor ve seyyiatı (günahları) onu üzüyorsa o kişi (gerçek) mümindir.''   (Tirmizi)

Visal

 • Yazar
 • *
 • Beğen: 57
 • İleti: 1.424
 • Söz işlemez yüreklere sükûtum dağlar gibi...
Ynt: 41 Yasin okumak
« Yanıtla #4 : 20-Haziran-2011, 12:34 »

teşekkürler, emeğinize sağlık
Kayıtlı
Baktığımız her ufkun öte yanın da hasret;
Bir ömür sürüyoruz; nereye varsak hicret...

 Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa: 1
 
hosted by sidre.net

Hits